Online Catalogs
English

DOĞANAY'IN TEKNOLOJİSİ ÖRNEK GÖSTERİLİYOR...

40 Milyon Euro’luk yatırım ile CamPET teknolojisini Türk tüketicisiyle buluşturan Doğanay Gıda, dünya içecek ve sıvı gıda sektörünün devlerine örnek oluyor. Tüm dünyada FreshSafe-PET®olarak da bilinen CamPET teknolojisi ile sektöründe dünya lideri olan Alman KHS firması, Doğanay’ın Adana’daki üretim tesislerini dünya çapında örnek olarak duyurdu.

Sağlıklı ürünler yapmak üzere yola çıkan ve 17 yıllık çalışmayla şalgam suyunu tüm Türkiye’ye tanıtarak bir ülke içeceği haline getiren Doğanay şimdi de fabrikasının kapılarını dünyaya açtı. 1997 yılından bu yana sıvı gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren Doğanay Gıda, 2014 yılında yaptığı toplam 40 Milyon Euro yatırım ile AOSB’de (Adana Organize Sanayi Bölgesi) kurduğu ikinci fabrikasında sektörün dünya devlerini ağırlıyor. Tesiste, ilaç sanayi için ambalaj üretiminde kullanılan ve Alman KHS firması tarafından ilk defa sıvı gıda ve içecek sektörü için pet şişeye uyarlanan “cam sıvama” yöntemi ile üretilen CamPET ambalaj üretim ve dolum teknolojisi kullanılıyor.

Türkçede CamPET olarak isimlendirilen FreshSafe-PET® tipi ambalajlar, Türkiye’de bir tek Adana’da Doğanay Gıda tesislerinde üretiliyor ve limonata ile kullanıma başlayarak tüm Doğanay markalı ürünlerde kullanmayı hedefliyor. Doğanay Gıda yaptığı yatırım ile Türkiye ve çevre pazarlardaki öncü ve lider konumunu teknoloji kullanımında da pekiştirirken, Adana’daki tesisleri de KHS tarafından tüm dünyadaki sıvı gıda ve içecek sektörü firmalarına teknoloji kullanımı alanında örnek tesis olarak gösteriliyor.

Bu anlamda en yeni teknolojiler ile donatılan tesis, son olarak Avustralyalı soya sütü üreticisi SANITARIUM firmasından teknik bir heyeti misafir etti. Heyet ziyaret esnasında yerinde incelemelerde bulunarak ambalaj üretim ve ürün dolum süreçlerine dair detaylı bilgi aldı.

KHS tarafından üretilen ve Kasım ayında Almanya’da gerçekleşecek Nürnberg Makine Fuarı’nda da tanıtılacak olan dolum ve üretim teknolojisini yerinde görmek isteyen tüm dünyadan firmalar, Doğanay Gıda’nın saatte 50 bin litre kapasiteli tesislerini ziyaret edecek.